Robert Barełkowski, dr hab. inż. arch. prof. ZUT

ur. 9 października 1970 w Poznaniu.

Absolwent WBAiIŚ Politechnika Poznańska.
Doktorat: WBAiIŚ Politechnika Poznańska.
Habilitacja: WA Politechnika Krakowska.
Architekt i urbanista, ekspert, nauczyciel akademicki.
Dydaktykę realizował w PP, WSG w Bydgoszczy, do dziś uczy na ZUT w Szczecinie i na UTP.
Promotor przewodów doktorskich, prac magisterskich i inżynierskich.

Prowadził zajęcia i warsztaty także zagranicą, w Viseu (Portugalia), Ankarze (Turcja); wykłady, prelekcje i uczestnictwo w ponad 50 konferencjach zagranicznych, na 5 kontynentach w ponad 30 krajach (USA, Kanada, Japonia, Chiny, Brazylia, Kolumbia, UK, Niemcy, Szwecja, Hiszpania, Portugalia i in.), 14 książek, a także około 50 recenzowanych artykułów zagranicą i niemal 90 w kraju już opublikowanych.

Członek KAUiPP PAN Oddział Poznań, ICOMOS PL, Rady Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, członek SARP i Izby Architektów, komisji architektoniczno-urbanistycznych. Członek wielu międzynarodowych komitetów naukowych, w tym: WIT Sustainable City Scientific Committee, WIT Complex Systems Scientific Committee, Green Lines Institute Heritage Scientific Committee, CGP Design Principles and Practices Committee (temporary), Przestrzeń i Forma, Architectural Volumes.

Doświadczenie projektowe: ponad 350 projektów architektonicznych i ponad 150 opracowań urbanistycznych, w wielu z tych projektów aplikacje badań naukowych (m.in. metody partycypacyjne, eksperymentalne zastosowanie rozwiązań materiałowych i architektoniczno-strukturalnych, metody prognostyczne i analityczne na potrzeby urbanistyki i planowania przestrzennego). Liczne opracowania studialne, symulacyjne, raporty, itp. Uczestnictwo i nagrody w konkursach międzynarodowych i krajowych: 3 nagroda w konkursie na projekt Muzeum Sztuki Cyfrowej w Madrycie, 1 nagroda w konkursie na halę sportową w Koninie – Rychwale, 1 nagroda w konkursie na koncepcję rozwoju gminy Rokietnica, 3 nagroda w konkursie na zagospodarowanie Pl. 20 Października w Mosinie, 3 nagroda w konkursie na projekt przedszkola w Ostrowie Wlkp., 2 nagroda w konkursie na projekt centrum sportów w Borku Wlkp., inne nagrody.

Obszar zainteresowań naukowo-badawczych: proces projektowania architektonicznego, interdyscyplinarne aplikacje w architekturze, złożoność środowiska przestrzennego, metody partycypacyjne w architekturze i urbanistyce.